«اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً»
سال دولت و ملت همدلی و همزبانی

شتابنگار و شبکه شتابنگاري

شتابنگار و شبکه شتابنگاري

 


مقدمه:
زمینلرزه پدیدهاي طبیعی است که به لرزش واقعی زمین بر اثر آزاد شدن انرژيهاي درونی ذخیره شده در پوسته جامد زمین اطلاق میشود. آثار مخرب زمینلرزه، نتیجه ارتعاشات سطح زمین است. این پدیده زندگی و اموال صدها میلیون نفردر سراسر جهان را در معرض خطر بزرگی قرار داده و وضعیت اقتصادي منطقهاي، ناحیه اي و حتی ملی جوامع از این بابت همواره مورد تهدید میباشد. زمینلرزه یک پدیده جهانی است; از اینرو، بخصوص در کشورهاي پیشرفته از اوایل سده بیستم، شناخت علمی این پدیده و کاهش آثار جانی و مالی آن در دستور کار محققان و دانشمندان کشورهاي مختلف قرار گرفته است .
این تلاش منجر به پیدایش علم جدیدي به نام "مهندسی زلزله" گردید . هدف مهندسی زلزله کاهش خط رهاي ناشی از زمینلرزه میباشد. بیگمان شناخت کمی و کیفی پدیده زمینلرزه مستلزم به کارگیري دستگاه ه اي پیشرفته به منظور مکانیابی و اندازهگیري هرچه دقیقتر پارامترهاي مربوط به آن است.​

... به منظور ادامه، مطلب را  دانلود کنید.

مستند با فرمت PDF: شتابنگار.pdf