آشنایی با طرح ترافیک قم

طرح​​ ترافیک چیست؟

با گذر زمان و توسعه‌ی شهرها – چه از نظر مساحت و چه از نظر جمعیت – بر تعداد وسایل نقلیه افزوده شده و تقاضا برای جابجایی درون شهر افزایش می‌یابد. هسته‌ی شهرها با توجه به جاذبه‌های خاص خود، مقصد بسیاری از سفرهای درون‌شهری هستند و با توجه به دارا بودن قدمت بیشتر نسبت به بخش‌های دیگر شهر و زیرساخت‌های حمل‌ونقلی قدیمی‌تر موجود در آن‌ها، پاسخگوی بخش عمده‌ای از تقاضای افزایش‌یافته برای سفر را نخواهند بود.

مسئولان مدیریت ترافیک شهری با ایجاد محدودیت‌هایی برای وسایل نقلیه‌ی خصوصی و ارائه‌ی تسهیلاتی به وسایل نقلیه‌ی همگانی، به دنبال حل مشکلات ترافیکی هسته‌ی شهر هستند. این گونه محدودیت‌های ترافیکی در هسته‌ی شهر، در میان مردم با عنوان “طرح ترافیک” شناخته می‌شود. این طرح در بسیاری از شهرهای بزرگ جهان و برخی از شهرهای ایران از جمله تهران به اجرا در آمده است.

ویژگی‌های طرح ترافیک قم

با استفاده از تجربیات دیگر شهرها، طرح مدیریت هوشمند ترافیک هسته‌ی شهر قم، در زمستان سال 91 به بهره‌برداری رسید. طرح اجرا شده در قم را می‌توان در میان برترین طرح‌ها در سطح جهان برشمرد، زیرا از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار است. از این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

محاسبه‌ی هزینه بر مبنای مدت حضور در محدوده

در نظر گرفتن شرایط خاص برای رفت‌‍‌وآمد ساکنان محدوده

توجه ویژه به تردد مسافران

هزینه‌ها و پرداخت

با ورود خودروهای شخصی به محدوده‌ی طرح ترافیک، پلاک آن‌ها توسط دوربین‌های ثبت پلاک خوانده و زمان ورود، ثبت می‌شود. با خارج شدن وسائل نقلیه‌ی نیز بار دیگر این کار تکرار می‌شود تا مدت حضور وآن‌ها محاسبه شود. با توجه به مدت حضور، هزینه‌ی قابل پرداخت محاسبه می‌شود.

C2