ورود به سایت
شهرداری قم

معضل ترافیک و راه مواصلاتی در پردیسان

معضل ترافیک از جمله مشکلاتی است که در مسیر دسترسی به منطقه پردیسان وجود دارد و اکنون تردد در مسیر بلوار غدیر به عنوان تنها راه دسترسی به منطقه پردیسان در برخی ساعات دارای مشکل ترافیکی است.

این روزها با توجه به گرایش مردم به سکونت در منطقه پردیسان قم، معضل ترافیک از جمله مشکلاتی است که در مسیر دسترسی به این منطقه وجود دارد و اکنون تردد در مسیر بلوار غدیر به عنوان تنها راه دسترسی به منطقه پردیسان در برخی ساعات دارای مشکل ترافیکی است.

متأسفانه با توجه به جمعیتی که همچون آهن‌ربا به سمت پردیسان در حال جذب است، برخی از مسیرهای عبور وسایل نقلیه این منطقه گنجایش تردد خودروها را نداشته و در آینده نیز قطعاً این مشکلات تشدید خواهد شد!

صادق محمدی، یکی از ساکنان منطقه‌ی پردیسان قم، با ابراز نارضایتی از ترافیک بلوار غدیر گفت: خودروهای سواری در مسیر بلوار غدیر، علاوه بر مقصد پردیسان، امکان دارد که مسیر دیگر شهرها را از طریق جاده قدیم اصفهان در پیش گیرند که این خود موجب معضل ترافیکی این منطقه می‌شود.

به‌هرحال افزایش جمعیت در پردیسان طی سال‌های گذشته به‌ویژه با اجرای طرح مسکن مهر در قم به‌تدریج نیازهای اجتماعی، فرهنگی و خدماتی مردم این شهرک را نمایان ساخت.

چراکه تا وقتی‌که جمعیت در حد چند هزار نفر بود، مردم ساکن در پردیسان به‌هرحال مایحتاج ضروری خود را از قم تهیه‌کرده و برای تأمین خدمات مورد نظر مجبور به مسافرت به داخل شهر بودند.

اما زمانی که جمعیت از مرز چند ۱۰ هزار نفر گذشت، دیگر نمی‌توان تأمین تمام نیازها را بر عهده ساکنان گذاشت و باید به هر طریق، آنچه مورداحتیاج آنان است را فراهم کرد.

ازاین‌رو نخستین نیاز مردم در چنین شهرک‌هایی راه دسترسی سریع و آسان است و در کنار آن باید وسایل حمل‌ونقل عمومی را تأمین کرد؛ چون بسیاری از ساکنان فاقد وسیله نقلیه شخصی بوده و یا تنها یک خودرو در اختیار دارند و در زمان غیبت سرپرست خانواده، دیگر اعضا عملاً در فضای محدود شهرک زندانی خواهند شد.

اما گویا طراحان اولیه پردیسان، مسئله‌ای جدی یعنی عبور و مرور درون‌شهری را در طراحی این شهرک در نظر نگرفته بودند یا اگر نگاهی به آن داشته‌اند، چندان جامع و کاربردی نبوده است!

چراکه در حال حاضر اتوبوس‌های این مسیر تنها تا اوایل پردیسان رفته و ادامه مسیر یا به‌وسیله تاکسی میسر است یا اینکه باید از مینی‌بوس‌های در نظر گرفته‌شده استفاده کرد.

در این راستا شهردار قم گفت: با توجه به جمعیت کنونی و رو به افزایش منطقه پردیسان و وجود تنها یک‌راه مواصلاتی به این منطقه نیاز به احداث راه‌های مواصلاتی دیگر نیز در این منطقه وجود دارد.

 

وی افزود: یکی از راه‌های در نظر گرفته‌شده بلوار شهید حکیم در ادامه بلوار شهید آوینی شهرک قدس است که نیاز به تعیین تکلیف سریع دارد و اگر امکان عبور آن از شهرک مهدیه وجود ندارد باید مسیر جایگزین برای آن در نظر گرفته شود.

دلبری دیگر مسیر دسترسی به پردیسان را بازگشایی ادامه رودخانه عنوان کرد و گفت: این مسیر تا پل انقلاب بازگشایی شده است و اگر مشکل چاه‌های آب موجود در آن برطرف شود آمادگی بازگشایی ادامه این مسیر تا منطقه پردیسان وجود دارد.

همچنین معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم در ۱۲ مهرماه ۱۳۹۲ با اشاره به وضعیت فعلی ورود به شهرک پردیسان که تنها از طریق بلوار غدیر امکان‌پذیر است؛ اعلام داشت: با توجه به ترافیک سنگین و مشکلات تردد خودروها در محور بلوار غدیر کارگروهی ویژه بررسی و کارشناسی طرح‌های مختلف جهت ایجاد راه‌های مواصلاتی دیگر بین مرکز شهر و شهرک پردیسان در معاونت حمل‌ونقل و ترافیک تشکیل گردید و انجام این مطالعات با قید فوریت در دستور کار قرار گرفت.

سعید عزیز نژاد معاون سابق فنی و عمرانی شهرداری قم ضمن اشاره به آغاز عملیات اجرایی این طرح گفت: با توجه به اهمیت این طرح، هم‌اکنون مراحل مختلف اجرای آن در چند فاز برنامه‌ریزی و با محوریت شهرداری مناطق ۴ و۸ مراحل تسطیح و زیرسازی در حال اجرا می‌باشد.

عزیزی‌نژاد محور جمهوری اسلامی را یکی از شریان‌های اصلی شهر قم ذکر کرد و افزود: این بلوار هم اکنون تا تقاطع خیابان انسجام مورد بهره‌برداری قرار گرفته و طبق طرح اجرائی در آینده نیز از خیابان انسجام تا شهرک پردیسان ادامه پیدا خواهد کرد و مشکلات تردد چندین هزار خانوار ساکن در این شهرک به‌ویژه ساکنین پروژه‌های مسکن مهر رفع خواهد شد.

معاون سابق حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم؛ رفع مشکل ترافیک فعلی بلوار غدیر را از عمده‌ترین اهداف این پروژه ذکر کرد و افزود: با ایجاد مسیر دسترسی به شهرک پردیسان و توزیع بار ترافیک ورودی و خروجی این شهرک به دیگر مسیرها، امکان تردد وسایل نقلیه سهولت یافته و همچنین در صورت وقوع بحران و لزوم اجرای پدافند غیرعامل نیز مسیرهای مناسب در اختیار خواهد بود.

اما با توجه به مشکلات پیش روی شهرداری بعد از گذشت یک سال از سخنان معاون سابق حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم، مردم پردیسان هنوز هم از مشکل ترافیک و رفت‌وآمد رنج می برند و منتظر اتمام عملیات عمرانی و ترافیکی در دست اجرای شهرداری قم جهت دسترسی به منطقه پردیسان هستند.