قم حرم اهل بیت (علیهم السلام)، پایتخت مذهبی و قطب فرهنگی ایران اسلامی

خيار

خـوا​​ص خيارخیار گیاه بومی هندوستان است و از آنجا به نقاط دیگر جهان راه یافته است. حدود بیست قرن قبل از میلاد مسیح مصریان قدیم از آن استفاده می كردند.​

خیار از آن دسته میوه های بهشتی است که پیامبر گرامی اسلام به آن علاقه ی فراوان داشته اند و خوردن آن را با کمی نمک توصیه می فرمودند.

خیار گیاهی است علفی و یكساله دارای ساقه ی خزنده و پوشیده از خارهای نازک و خشن است . برگ های آن بزرگ و دارای زاویه و دندانه دار است. گل های آن زرد رنگ كه به دو صورت نر و ماده روی یك پایه قرار دارند. میوه آن سبز رنگ و بسته به نوع و نژادهای مختلف ممكن است كوچك یا بزرگ باشد.
 
خوردن، بوبیدن و مالیدن خیار بر پیشانی جهت رفع سردرد مفید است. قطره قطره ریختن آب خیار در بینی و بوییدن آن در جهت رفع گرفتگی ، بی حوصلگی و کم خوابی مفید است.

آشامیدن آب خیار جهت رفع اکثر تب های شدید، تسکین حرارت صفرا و خون، التهاب معده، رفع تشنگی، پاک کردن کبد، زیاد شدن ادرار، دفع سنگ کلیه و مثانه و بهبود یرقان سودمند است.

 دارای ویتامینهایی است که روزانه ما بدان نیازداریم. مانند ویتامینهای ب یک ، دو، سه، پنج، شش، اسید فولیک، ویتامین سی، کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر و پتاسیم و روی ۲.
اگر حشرات و حیوانات باغچه شما را اذیت میکنند؛ یک بشقاب آلومینیومی خیار لایه لایه برش خورده را بگذارید تا همه آنها را فرار دهد.مواد خیار با آلومینیوم ترکیب شده و بویی را ایجاد میکند که همه حشرات و... را فراری میدهد. ولی انسان آنرا حس نمیکند.
 
اگر روی پوست خود ناهمواری دارید و میخواهید که از شّر آن قبل از رفتن به استخر خلاص شوید خیار برش خورده را به آن محل ها روی پوست خود بمالید. مواد فتوشیمیایی خیار باعث میشود که کلوژنهای پوست جمع شود و چاله چوله ها از بین بروند. روی چروکها نیز بسیار موثر است.

اگر دچار استرس هستید، یک خیار را خرد کرده و در آب جوش بگذارید، مواد شیمیایی آن باعث آرامش شما می شود.
​ 
بعد از غذا آدامس ندارید و می خواهید به یک ملاقات تجاری بروید، یک برش از خیار را برای سی ثانیه به سقف دهان بفشارید، بوی بد دهان با کشته شدن باکتریهای بد بو از بین می رود.
 
جوشانده پوست خیار، درمان خوبی برای یرقان است.

خیار کبد را جلا می دهد و صفرا را از معده به خوبی خارج می کند.

همیشه باید خیار را قبل از غذا خورد كه به هضم غذا كمك كند.

حل كننده اورات و اسید اوریك است، بنابراین بیماری نقرس را درمان می كند

ادرار آور است و برای رفع سوزش ادرار مفید است.
خون را تصفیه می كند.
خیار برای درمان مبتلایان به سوزش و بند آمدن ادرار مفید است.

عصاره برگ های له شده خیار ایجاد تهوع می كند، بنابراین در مسمومیت ها و اختلالات دستگاه گوارش مصرف می شود.

خیار عطش را تسكین می دهد