قم حرم اهل بیت (علیهم السلام)، پایتخت مذهبی و قطب فرهنگی ایران اسلامی

سیر

خـواص س​​یر


سیر یکی از قدیمی ترین گیاهانی است که مصرف دارویی داشته و از داروهای مهم مصر باستان است. بیش از ۳۰۰ گونه سیر در سراسر جهان رشد کرده است سیر آمریکایی با رنگ سفید، پوست کاغذی، عطر و طعم زیاد یکی از شایعترین انواع سیر است. سیر ایتالیایی و مکزیکی دارای رنگ صورتی تا بنفش و طعم خفیفی دارد.

 
خواص سیر

قرص سیر دارای پودر سیر خشک شده است که خواص آن شبیه سیر تازه است. بیشتر فراورده های سیر در جهان به صورت خشک است. ترکیبات سیر و مکانیسم اثر سیر تا حد زیادی پیچیده است. وقتی پوست سیر کنده می شود و خرد می شود یعنی به مجرد اینکه سیر له می شود و در معرض هوا قرار گیرد. تغییراتی در آن بوجود می آید زیرا مواد اصلی و موثره سیر نسبت به حرارت حساس هستند حرارت زیاد خواص سیر را از بین می برد لذا مواد موثره سیر در غذاهای پخته و سرخ شده کمتر از سیر تازه است بوی سیر مربوط به مواد گوگردی سیر است که در حرارت بالای ۶۰ درجه مواد گوگردی متصاعد می شود
آلیسین ماده موثره سیر است

سیر یک گیاه دارویی است که علاوه بر بالا بردن عطر و طعم مواد غذایی در درمان بیماریها استفاده می شود. جزء فعال سیر ترکیب گوگرددار به نام آلیسین است؛ آلیسین یک ماده شیمیایی است  که در سیر له شده، خرد شده و یا جویده شده وجود دارد. آلیسین بسیار قدرتمند به عنوان یک آنتی بیوتیک است که به مهار توانایی رشد و تکثیر میکروب کمک می کند و خاصیت ضد ویروسی، قارچی، باکتریایی و آنتی اکسیدانی دارد. ۱میلی گرم از آن دارای قدرت برابر ۱۵ واحد استاندارد پنیسیلین اثر دارد. در طول تاریخ تمدن از سیر در درمان بیماریهایی مانند : تصلب شرایین، سکته مغزی، سرطان، اختلالات ایمنی، پیری مغز، ورم مفاصل و آب مروارید استفاده می شده است. سیر دارای ترکیبات ( ساپونین، روی، سلنیوم، پلی فنل، آرژینین ) می باشد و علاوه برآن منبع خوبی از ویتامین می باشد. سیر را می توان در دمای مناسب خشک کرد و در تمام طول سال از آن استفاده کرد 

سیر سبب تقویت سیستم ایمنی بدن

سیرتقویت کننده سیستم ایمنی بدن است و برای قرن ها به عنوان یک درمان طبیعی برای بیماریهای تنفسی استفاده می شود خاصیت درمانی سیر قبل از آنتی بیوتیک های مصنوعی کشف شد در واقع سیر یک داروی انتخابی برای درمان عفونت است و این به علت ترکیبات آلیسین و انواع دیگر ترکیبات گوگردی است. اضافه کردن سیر به رژیم غذایی یا مصرف مکمل سیر یک راه عالی برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای جلوگیری از بیماری است.

سیر یک آنتی اکسیدان قوی است

سیر مانع از آسیب رساندن رادیکال های آزاد در اثر (پیری، بیماری، آسیب های اکسیداتیو و دود سیگار) می شود. آلیسین موجود در سیر سطح خونی دو آنزیم آنتی اکسیدانی قوی         ( کاتالاز، گلوتاتیون پراکسیداز ) را افزایش می دهد.

سیر در پیشگیری از سرطان

بعضی از مردم برای جلوگیری از مبتلا شدن به سرطان روده، سرطان رکتوم، سرطان معده، سرطان سینه، سرطان پروستات، سرطان مثانه و سرطان ریه از سیر استفاده می کنند. تحقیقات نشان داده است که آلیسین موجود در سیر خاصیت ضد سرطانی دارد بعد از خوردن سیر یک واکنش شیمیایی روی می دهد که تومورها را از بین می برد یک مطالعه در کارولینای شمالی نشان داد کسانیکه سیر خام یا پخته مصرف می کردند خطر سرطان کولورکتال در آنها از ۱۰ به ۵۰ درصد کاهش یافت و خطر ابتلا به سرطان معده به نصف کسانیکه سیر نخورده بودند کاهش یافت.  ژرمانیوم یک ماده ضد سرطان است که در سیر بیش از هر ماده دیگر وجود دارد. مطالعات نشان داده است که مصرف روزانه یک حبه سیر می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. ۷۵ درصد از مقالات منتشر شده در باره سرطان، خاصیت ضد سرطانی سیر را گزارش کرده اند
سیر ریسک بیماریهای قلبی را کاهش می دهد

مهمترین ارزش سیر در پیشگیری و درمان بیماریهای قلبی عروقی اثر ضد تصلب شرایین آن است در یک مطالعه ثابت شد که اثر تصلب زدایی لیپوپروتئین ها با چگالی کم را کاهش می دهد. سیر افزایش سفتی و سختی شرایین وابسته به سن را کاهش می دهد.

سیر همچنین یک رقیق کننده خون است و می تواند با کاهش لخته شدن خون از سکته مغزی و ترومبوز جلوگیری کند.
سیر داروی سرماخوردگی، آنفولانزا و انگل است

سیر یک آنتی بیوتیک طبیعی است زیرا با باکتری ها، ویروس ها و پروتوزوآ ( یک انگل تک یافته ) در بدن مبارزه می کند.

مصرف روزانه سیر خطر ابتلا به سرماخوردگی را به نصف کاهش می دهد.

سیر ضد قارچ است

این ماده غذایی دارای خاصیت ضد قارچی می باشد  که بر روی مخمرها فوق العاده موثر است بر روی برفک دهان نیز موثر است.

کاهش کلسترول خون

مصرف روزانه یک حبه سیر سطح کلسترول را حدود ۱۰ درصد کاهش می دهد.
سیر بر روی رشد مو موثر است

سیر به دلیل سطح بالای آلیسین در درمان ریزش مو موثر است. ماساژ حبه سیر ورقه شده بر روی پوست سر سبب جلوگیری از ریزش مو می شود.

سیر آکنه را پاک می کند

سیر یک درمان طبیعی برای دور کردن لکه های نا خوشایند صورت است .مالش میخک سیر ورقه شده بر روی جوش برای درمان موضعی موثر است
سیر سبب کاهش وزن می شود

سیر پشه را از شما دور می کند

سیر سبب حفاظت از گیاهان می شود

از یک افت کش طبیعی با سیر ، روغن های معدنی، آب و صابون در یک بطری اسپری بعنوان یک آفت کش در گیاهان استفاده می شود.
سایر کاربردهای سیر

کاربرد های دیگر سیر عبارتند از: درمان ( تب، سرفه، سردرد، معده درد، گرفتگی سینوس، نقرس، رماتیسم، بواسیر، آسم، برونشیت، تنگی نفس، افت فشار خون، قند خون پایین، قند خون بالا، استرس و خستگی، دیابت، آرتروز، تب یونجه ( رینیت آلرژیک )، اسهال مسافرتی، فشار خون بالا)، حفظ عملکرد کبد سالم  و اثر مارگزیدگی استفاده می شود.

روش از بین بردن بوی سیر

نوشیدن آب لیمو یا خوردن چند برش از لیمو بوی بد سیر را متوقف می کند.