قم حرم اهل بیت (علیهم السلام)، پایتخت مذهبی و قطب فرهنگی ایران اسلامی

خانه

 سرمایه گذاری

 

سند چشم انداز قم

​در سند چشم انداز، ايران ۱۴۰۴ هجري شمسي (۲۰۲۵ ميلادي) كشوري توسعهيافته با جايگاه اول اقتصادي، علمي و فنآوري در سطح منطقه آسياي جنوبغربي و با هويت اسلامي و انقلابي، الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و موثر در روابط بينالملل تصوير شده است. همانگونه كه از اهداف سند مشخص است دستيابي به جايگاه اول قدرت اقتصادي در منطقه به عنوان اولويت اصلي هدف گذاري شده و براين اساس لازم است توليدملي درافقچشمانداز افزايش يافته و در بين رقباي منطقه در جايگاه بالاتري قرار بگيريم.

امروزه يكي از رويكردهاي حوزه مديريت شهري كاهش وابستگي به كمك هاي دولتي و عوارض و حركت به سمت شناسايي درآمدهاي پايدار و روش ها و ابزارهاي جديد تامين منابع مالي نظير جذب سرمايه گذاران داخلي و خارجي، انتشار اوراق مشاركت و استفاده از تسهيلات بانكي است كه موفقيت شهرداري ها در اين عرصه نيازمند قوانين و مقررات و حمايت هاي قانوني از سوي دستگاه هاي ذيربط و جلب اعتماد سرمايه گذاران و شهروندان است.

بمنظور جذب منابع مالي و اعتباري بخش خصوصي و غير خصوصي و بهبود امور سرمايهگذاري و مشاركت و بهينهسازي چرخه اجرائي آن ، هماهنگي و ايجاد زمينه مناسب در جهت استفاده از منابع موجود شهرداري ، دستورالعمل نحوه فعاليت و دفاتر مشاوره خدمات سرمايه گذاري تهيه و تدوين گرديده است. با بررسي علل و عوامل ناكامي طرح هاي مشاركتي ، خلاء قانوني ، ابهام در نحوه انجام طرح هاي مشاركتي و مشخص نبودن حدود وظايف و مسئوليت هر كدام از واحدها را به عنوان عمده ترين دلايل عدم موفقيت حضور سرمايه هاي بخش خصوصي تلقي نموده و به منظور رفع اين معضلات اقدام به تدوين دستورالعمل اجرايي براي طرح هاي مشاركتي نموده كه تصويب اين دستورالعمل نقطة آغازي براي فعاليتهاي گسترده و چشمگير مشاركتي در سطح كلانشهر قم خواهد بود .

موقعيت جغر​​افيايي

استان قم، در مجاورت كوير مركزى ايران واقع شده؛ وسعت آن ۱۱۵۲۶ كيلومتر مربع كه تقريبا ۶۸/. درصد از مساحت كل كشور را در بر مي‏گيرد. استان قم از شمال به استان تهران و از غرب به استان مركزى و از شرق به استان سمنان و از جنوب به استان اصفهان محدود است.

حدود ۲۵ درصد از وسعت استان را مناط​ق كوهستانى و كوهپايه اى تشكيل داده و مابقى به صورت دشت مي‏باشد. با توجه به اختلاف زياد ارتفاع در استان ( از ۸۰۰ تا ۳۳۳۰ متر ) داراى آب و هواى متفاوت و اقليم هاى مختلف (اقليم خشك كويرى و معتدل و كوهستانى ) مي‏باشد.

توپوگرافي ا​​​ستان


استان قم به طور متوسط ۹۳۰ متر از سطح دريا ارتفاع دارد كه در پست ترين نقطه حاشيه كوير ۸۰۰ متر و در بلند ترين نقطه كوهستاني به ۳۳۳۰ متر مي‏رسد.

شهرستان قم در ارتفاعي بين ۸۰۰ متر در حاشيه كوير تا ۱۳۰۰ متر در مناطق كوهستاني از سطح دريا قرار دارد.
جغرافياي انساني و جمعیت
بر اساس سرشماري عمومي نفوس و مسكن سال ۱۳۹۰ جمعيت استان ۱،۱۵۱،۶۷۲نفر مي باشد كه معادل ۱.۵ درصد از جمعيت كشور را به خود اختصاص داده است. در حدود ۹۶درصد جمعيت استان در نقاط شهري و ۴درصد در نقاط روستايي ساكن هستند. استان قم به لحاظ جمعيت در رتبه ۲۱ بين استان هاي كشور قرار دارد.

مقايسه وسعت مناطق شهرداري قم(هكتار)

منطقه ۱
منطقه۲
منطقه ۳
منطقه ۴
منطقه ۵
منطقه ۶
منطقه ۷
منطقه ۸
​۱۴۲۱.۷ ​۱۲۲۱.۶ ​۲۳۴۴.۷ ​۲۹۰۱.۱ ​۱۲۸۴.۷ ​۱۰۸۰.۷ ​۴۵۵ ​۱۹۳۳.۴

 

مقايسه جمعيت مناط​​ق شهرداري قم(نفر)​​​

​منطقه ۱ ​منطقه۲ ​منطقه ۳ ​منطقه ۴ ​منطقه ۵ ​منطقه ۶ ​منطقه ۷ ​منطقه ۸
​۱۹۱۴۱۵ ​۱۸۲۲۵۵ ​۱۷۲۱۰۰ ​۱۶۰۰۷۰ ​۷۲۸۷۵ ​۱۹۹۳۷۶ ​۴۶۲۳۵ ​۳۴۸۸۴

 

معرفی شهر


قم بعنوان ام القراي جهان تشيع و خاستگاه انقلاب اسلامي از ويژگيهاي ممتاز و منحصر به فردي مانند (برخورداري از فيض وجود بارگاه ملكوتي كريمه اهل بيت حضرت فاطمه معصومه (س)، مسجد مقدس جمكران، پايگاه مركز حوزه علميه و مرجعيت، حضور دانشجويان خارجي از يكصد كشور جهان، شاهراه مواصلاتي ۱۷ استان كشور مي باشد. سالانه بيش از ۲۰ ميليون نفر توريست مذهبي از داخل و خارج كشور به شهر قم سفر مي نمايند كه اين امر توجيه اقتصادي كافي جهت توسعه پروژه هاي كلان شهري را فراهم مي نمايد.

شهر قم در مركز ايران قرار گرفته و از شمال​ به استان تهران، از شرق به استان سمنان، از جنوب به استان اصفهان و از غرب و جنوب غربي به استان مركزي محدود است. وسعت شهر قم ۱۱۵۰۰ كيلومتر بوده و از لحاظ آب و هوايي جزء مناطق بياباني و نيمه بياباني محسوب مي شود. جعميت شهر قم بالغ بر ۱.۲۰۰.۰۰۰ مي باشد. از مهمترين محصولات توليدي قم مي توان به توليد فرش ابريشم، محصولات كشاورزي و صنعتي اشاره نمود.

 آينده شهر


با توجه به اهميت شهر قم، در سالهاي اخير تحولات عظيمي در اين شهر رخ داده و تغييرات اساسي داشته است. در آينده اي نزديك، پروژه هايي كه هم اكنون در دست احداث هستند به بهره برداري رسيده و شهروندان مي توانند از تسهيلاتي همچون فرودگاه بين المللي، مترو، منوريل، قطار پرسرعت قم-تهران و بلوار پيامبر اعظم (حدفاصل حرم حضرت معصومه و مسجد جمكران) استفاده نمايند. پيشرفتهاي زيربنايي و ترافيكي، شهر قم را به يكي از شهرهاي مهم از لحاظ اقتصادي و توريستي تبديل خواهد نمود.
 

پتانسيل هاي سرمايه گذاري شهر قم


·         وجود حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) و مسجد مقدس جمكران

·         پايتخت جها​ن تشيع و پايگاه فقه شيعي

·         تشرف بيش از بيست ميليون نفر زائر در سال به حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمكران

·         موقيعت استراتژيك استان قم به عنوان پل ارتباطي ۱۷ استان كشور

·         محل اجراي بزرگترين پروژه هاي مديريت شهري(منوريل،مترو،بلوار پيامبر اعظم(ص)،ميدان بزرگ امام خميني(ره) و تونل غدير)

·         وجود منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان و شهرك هاي صنعتي استان قم

·         نزديكي به فرودگاه بين المللي امام خميني(ره) و مجاورت با شهرك گردشگري فرودگاه بين المللي شهر قم

·         احداث اتوبان قم-گرمسار و دسترسي آسان به جاده زائران حرم رضوي

·         مجاورت خط ريلي قطار پرسرعت تهران-قم-اصفهان و قطاربرقي تهران-قم

·         افتتاح پروژه آب رساني به استان قم از سرشاخه هاي دز

·         وجود جاذبه هاي مذهبي-فرهنگي-باستاني-طبيعي​

 

 فرصت های سرمایه گذاری