سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قم

دوست داری در خانه گل داشته باشی؟

دوست داری در خانه گل داشته باشی؟

 

گاهی اوقات پیش می‌آید که گلدانی برای خانه می‌خریم یا از طرف یک دوست گلدانی هدیه می‌گیریم اما خیلی زود شاهد خشک شدن گلدان هستیم. چرا؟
چون بايد بدانيم كه انتخاب و خريد گلدان چه مقدماتي دارد. شما بايد با در نظر گرفتن اين شرايط گلدان مناسب خانه خود را انتخاب كنيد:
1. درباره گياه گلدان بخوانيد: راحت‌ترين كار اين است كه به گلفروشي برويم و از او بخواهيم به ما گلداني بدهد. اما با همين رويه خيلي اوقات گياه خشك مي‌شود. از قبل سعي كنيد درباره گياهي كه منطبق بر شرايط خانه شماست تحقيق كنيد. در اينترنت جست‌وجو كنيد يا يك كتاب در اين‌باره داشته باشيد و بعد از مطالعه دست به خريد بزنيد. بعضي از گياهان به نور كمي نياز دارند و در بدترين شرايط نوري هم مي‌توانند رشد كنند. بعضي از گياهان هم با نور كم خراب مي‌شوند. مطالعه و تحقيق در اين زمينه به شما كمك زيادي خواهد كرد.
2. شرايط خودتان را در نظر بگيريد: آيا شما مي‌توانيد هر روز به گلدانتان رسيدگي كنيد؟ يا مي‌خواهيد هفته‌اي 2 يا 3 روز برايش وقت بگذاريد. گياهان نياز به رسيدگي دارند. آنها موجودات زنده هستند و توجه كسي كه از آنها نگهداري مي‌كند را درك مي‌كنند. زماني كه مي‌توانيد صرف رسيدگي به آنها بكنيد را درنظر بگيريد و گياهي متناسب با شرايط وقتي خودتان بخريد.

3. نور خانه‌تان را بررسي كنيد: شما بايد دقيقا بدانيد وضعيت نوري گلدان چه خواهد بود. پنجره‌تان جنوبي است يا شمالي؟ چند ساعت در روز از پنجره نور دريافت مي‌كنيد؟ اگر نور صبح تا ظهر به خانه وارد شود شرايط نوري خوبي داريد اما نور عصر كم‌رمق است.
شرايط آب و هوايي شهر را درنظر بگيريد: بعضي شهرها گرم و خشك‌اند. بعضي معتدل و مرطوب. بايد حدودا بدانيد شهر و خانه‌تان مرطوب است يا خشك و گرم است يا سرد.
4. از تجربه اطرافيان استفاده كنيد: ببينيد دوستان و آشنايانتان چه گلداني در خانه دارند. گلدانشان سرحال است؟ شرايط نگهداري‌اش را از آنها بپرسيد. با توجه به اين تجربه‌ها گياهتان را انتخاب كنيد. اگر تكثير آن گياه از قلمه امكان‌پذير است يك قلمه از همان گل را به خانه‌تان ببريد. با اين روش مي‌توانيد از بابت سلامت آن گياه خاص مطمئن باشيد.
5. جوگير نشويد: اگر دوست داريد گلداني را براي چند‌ماه نگه‌داريد، با ديدن ويترين مغازه‌هاي گل‌فروشي جوگير نشويد. همه فصول گلدان‌هايي پر از گل‌هاي رنگارنگ پيدا مي‌شود ولي اغلب گياهان گل‌دار به نور كافي نياز دارند. اگر نور كافي نداريد آنها را انتخاب نكنيد يا آمادگي زود خشك شدنشان را داشته باشيد.

روش نگهداری از گل در خانه داری
از گل ها به محض دریافت یا خریداری مراقبت نمایید. برگهای اضافی آنان، گل ها و برگهای صدمه دیده آنان، ساقه های فرعی اضافی آنان را جدا نمایید و آنان را در یک گلدان تمیز و پرشده با آب ولرم قرار دهید.
آب داخل گلدان را روزانه با آب ولرم عوض نمایید. داخل گلدان را نيز با آب و سرکه یا ماده ضد عفونی کننده طبیعی بشوييد. برای طولانی کردن عمر گل ها از انواع مختلف غذاهای مخصوص گل و گياهان موجود در بازار و یا گل فروشی ها استفاده نمایید. دستورالعملی که بر روی بسته مکمل نوشته شده را بخوانید و مطابق آن عمل نمایید. استفاده نا صحیح از مکمل های غذایی گل ها موجب آسيب دیدن گل ها و پلاسیده شدن زودرس آنان می شود.
استفاده از اين مکمل ها برای طولانی کردن عمر گلها لازم است زیرا آنان مواد معدنی مورد نياز گياه را به آن می رسانند، از رشد باکتری هايی که منجر به مسدود شدن ساقه گياه می شوند جلوگيری می کنند و موجب رسيدن آب از ساقه به گل می شوند، جوانه ها و غنچه ها را شکوفا می نمایند و موجب شادابی گل ها می گردند. بعد از هر بار تعویض آب یک پیمانه از غذای مخصوص گلها را به آب جدید اضافه نمایید.
گرده افشانی بعضی از گلها مانند گل سوسن می تواند سبب ایجاد لکه برروی لباس و مبلمان شود ، به همین دلیل قبل از اینکه آن را با گل های دیگر در داخل گلدان قرار دهید، نرینگی آن را با دستمال به آرامی پا ک نمایید. این کار را باید هرچند روز یک بار انجام دهید.​