سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال

Skip Navigation Linksمصوبات یکصد و بیست و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر قم

گزارش يكصد و بيست و هشتمين جلسه علني شوراي اسلامي شهر قم؛ سه مصوبه شوراي اسلامي شهر براي كمك به رونق سفرهاي راهيان نور

سهم سفرهاي راهيان نور از كمك‌هاي نقدي و غير نقدي شوراي شهر قم در جلسه امروز سه لايحه و در مجموع ۶۸ ميليون تومان بود.

 يكصد و بيست و هشتمين جلسه رسمي و علني شوراي اسلامي شهر قم پيش از ظهر امروز در سالن جلسات شورا برگزار شد.

در اين جلسه ولي‌الله بياتي و عباس ذاكريان، رئيس و سخنگوي شورا حضور نداشتند و جلسه به رياست حسن بختياري نايب رئيس شورا برگزار شد.

ابتدا مجيد متين‌فر سرپرست شهرداري قم به ارائه گزارشي از اقدامات مديريت شهري قم براي آمادگي به منظور ميزباني شايسته از مهمانان تعطيلات نيمه خرداد پرداخت.

همچنين حسن بختياري نايب رئيس شورا نيز طي سخناني ضمن تشكر از فعاليت‌هاي شهرداري در اين زمينه بر ضرورت ارائه كمك‌هاي دولتي و ملي به قم در اينگونه مناسبت‌ها تاكيد كرد.

در ادامه مصطفي سعادت‌‌طلب رئيس كميسيون امور زيربنايي شورا به قرائت لوايح اين كميسيون پرداخت.

چند لايحه نخست مربوط بودند به اخذ مجوز توافق با اشخاص حقيقي كه رأي اعضاي شورا به بيشتر آنها مثبت بود.

همچنين اخذ مجوز اعمال ماده ۹ در مسير بلوار مرجعيت با پلاك ۱۱۶۳۷ بخش يك قم نيز تصويب شد.

اخذ مجوز ارائه طرح قبل از ارائه به كميته فني ماده ۵ موضوع طرحي بود كه ناصر رعيت‌پور قمي عضو كميسيون امور زيربنايي آن را قرائت كرد.

بختياري نايب رئيس شورا هم در اين زمينه عنوان كرد: اين طرح براي آن است كه همه مصوبات كميسيون ماده ۵، پيش از آنكه در شهرداري صورت بگيرند ابتدا در كميسيون امور زيربنايي شورا مورد بررسي قرار گيرند.

اين طرح در نهايت به تصويب رسيد.

در نبود ذاكريان رئيس كميسيون خدمات شهري، علي احمدي ديگر عضو اين كميسيون به قرائت لوايح مربوطه پرداخت.

ابلاغ رأي هيئت حل اختلاف شوراهاي اسلامي استان در مورد تعرفه خدمات آتش‌نشاني نخستين موردي بود كه احمدي به آن پرداخت.

بختياري نايب رئيس شورا در اين زمينه گفت: مبناي تعرفه‌ها در گذشته چهار طبقه به بالاتر بودند كه پس از ايراد فرمانداري، شوراي حل اختلاف مبناي چهار را به پنج طبقه تغيير داد و به اين ترتيب، مصوبه قبلي در حال اصلاح است.

وحيد شايسته‌نيك ديگر عضو شورا هم با تاكيد بر قانوني حركت كردن شورا در تصويب لوايح و طرح‌ها گفت: كارشناسي آتش‌نشاني در ساختمان‌ها موازي‌كاري با سازمان نظام مهندسي است.

وي افزود: به همين دليل موافق طرح كميسيون خدمات شهري در اصلاح مصوبه قبلي هستم.

زند كارشناس سازمان آتش‌نشاني حاضر در اين جلسه طي توضيحاتي خاطرنشان كرد: بحث نظارت آتش‌نشاني مربوط به سيستم‌هاي اطفاء حريق است؛ سئوالي هم كه به وجود مي‌آيد اينكه آيا ساختمان‌هاي زير پنج طبقه دچار آتش‌سوزي نمي‌شوند؟

وي افزود: طي توافقنامه‌اي كه با سازمان نظام مهندسي داشته‌ايم، اين سازمان تاكيد داشته كه نظارت و كارشناسي آتش‌نشاني به عنوان نظارت عاليه حتما وجود داشته باشد به همين دليل تداخلي با كار نظام مهندسي وجود ندارد.

در نهايت رأي اعضاي شورا، بازگشت به كميسيون تلفيق و اخذ نظر حقوقي در اين زمينه بود.

احمدي در ادامه به نامه معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي در زمينه نصب ۳۰ سازه به منظور اطلاع‌رساني در مورد مسائل بهداشتي اشاره كرد و گفت: اين سازه‌ها تاكنون به صورت رايگان در اختيار علوم پزشكي بوده ولي اخيرا سازمان زيباسازي اعلام كرده اين سازه‌ها ناايمن و نازيبا هستند و بايد جمع‌آوري شوند، البته ۳۰ سازه استاندارد به صورت رايگان اما غير دائمي در اختيار مركز بهداشت قرار خواهد گرفت.

فتحي، مديرعامل سازمان زيباسازي شهرداري قم در توضيحاتي پيرامون اين امر خاطرنشان كرد: چندين بار در مورد ايمني سازه‌هاي موجود با دانشگاه علوم پزشكي مكاتبه كرديم كه اقدامات لازم انجام نشد به همين دليل اعلام كرديم مي‌توانيم سازه‌هاي شهرداري را به صورت رايگان در اختيار مركز بهداشت قرار دهيم ولي اصل سازه‌هاي تبليغاتي را به علوم پزشكي تحويل نمي‌دهيم زيرا تجربه نگهداري و ايمني آنها در اين مركز وجود ندارد و شهرداري بهتر مي‌تواند چنين كاري انجام دهد.

پس از رأي‌گيري در اين زمينه، اين درخواست علوم پزشكي قم به تصويب رسيد.

طرح ادغام سازمان‌هاي وابسته به شهرداري موضوع ديگري بود كه احمدي به آن اشاره كرد؛ وي با بيان اينكه اين طرح در سال ۹۱ ارائه شده بود گفت: بخشي از اين طرح باقي مانده اما وزارت كشور ابلاغيه جديدي در مورد سياست‌ها و ضوابط تشكيلات شهرداري داشته به همين دليل در كميسيون خدمات شهري مقرر شد به مدت ۶ ماه اين طرح مسكوت باقي بماند تا وضعيت ابلاغيه وزارت كشور مشخص شود و سپس تصميم‌گيري نهايي صورت بگيرد.

نظر كميسيون خدمات شهري رأي لازم را در مورد اين طرح كسب نكرد سپس الزام شهرداري به پيگيري ادغام سازمان‌ها بر اساس سياست‌هاي ابلاغي وزارت كشور پيشنهاد بعدي بود كه به رأي گذاشته شد و به تصويب رسيد.

در ادامه مصطفي سعادت‌طلب به لايحه اخذ مجوز اعمال ماده ۹ در مسير بلوار مرجعيت اشاره و اظهار كرد: لايحه قبلي مربوط به يك پلاك بود ولي در اين لايحه به تمام مسير توجه شده است.

پس از آن حجت‌الاسلام سعيد روحاني رئيس كميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي شهر قم به شيوه مشاركت و حمايت از مراكز فرهنگي اشاره كرد و گفت: مقرر شد شيوه‌نامه جديد بازبيني شده در اختيار اعضاي شورا قرار گيرد تا توسط آنها بررسي شود.

وي افزود: اين كار انجام شده و امروز نوبت رأي‌گيري در اين زمينه است و منتظريم تا نظرات موافق و مخالف را بشنويم.

رأي‌گيري در اين مورد هم منجر به تصويب طرح مذكور شد.

روحاني به لايحه بعدي يعني درخواست كمك به موسسه فرهنگي روايت سيره شهدا به مبلغ ۲۰ ميليون تومان اشاره كرد و گفت: وظيفه اين موسسه، آماده‌سازي محتوا براي مبلغاني است كه در كاروان‌هاي راهيان نور حضور دارند.

وي با بيان اينكه سفرهاي راهيان نور موجب ارتباط نسل جوان با شهدا و بيمه شدن نسل آينده ايران خواهد شد عنوان كرد: موسسه روايت سيره شهدا درصدد است راهيان نور صرفا يك سفر تفريحي نباشد به همين دليل در راستاي غنابخشي به محتواي ارائه شده تلاش مي‌كند.

رئيس كميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي اسلامي شهر قم تصريح كرد: بر همين اساس اين كميسيون با كمك ۲۰ ميليون توماني شهرداري به موسسه روايت سيره شهدا با هدف تهيه محتوا و تربيت مبلغ موافقت كرده است.

اين لايحه نيز با رأي مثبت اعضاي حاضر به تصويب رسيد.

پس از آن ناصر رعيت‌پور قمي به قرائت لوايح كميسيون برنامه و بودجه در نبود حجت‌الاسلام آتش‌زر رئيس اين كميسيون پرداخت.

خريد سهم الشراكت پروژه مركز تجاري سالاريه موضوعي بود كه رعيت‌پور به آن اشاره و اظهار كرد: پس از ايراد فرمانداري، واحد حقوقي پس از بررسي‌هاي لازم اعلام كرده لازم است قراردادي سه جانبه ميان شهرداري، مالك و بانك ملي تنظيم و موارد در آن ذكر شود.

بياتي معاون سرمايه‌گذاري شهردار قم در اين زمينه گفت: قراردادها بايد دو جانبه باشند و بانك هم اين امر را پذيرفته به همين دليل قرارداد سه طرفه جاي بحث دارد.

محمدرضا ملكي ديگر عضو شورا هم با بيان اينكه نيازي به تنظيم قرارداد براي تهاتر با بانك ملي وجود ندارد خاطرنشان كرد: به اين ترتيب لايحه يا طرح قرارداد سه جانبه مفهومي ندارد.

بختياري نايب رئيس شورا اما گفت: به دليل اينكه در مهلت قانوني پس از ايراد فرمانداري، اقدام لازم صورت نگرفته بهتر است از اين بحث بگذريم.

استفساريه در صورت پرداخت هزينه تلفن مديران شهرداري موضوع ديگري بود كه رعيت‌پور به آن اشاره كرد و گفت: قرار نيست از اين پس هزينه‌ها بر اساس فيش تلفن پرداخت شوند به همين دليل لايحه بايد تغيير يابد.

بختياري نايب رئيس شوراي شهر قم هم با بيان اينكه با توجه به عدم افزايش تعرفه تلفن همراه توسط مخابرات، افزايش هزينه تلفن مديران معنا ندارد خاطرنشان كرد: مقرر شده بر مبناي همان معيار سال گذشته عمل شود.

متين‌فر سرپرست شهرداري قم اما گفت: بحث افزايش هزينه‌ها از سوي شهرداري مطرح نيست بلكه با توجه به عدم صدور فيش براي خطوط ايرانسل، تعيين تكليف براي پرداخت هزينه اينگونه تماس‌هاست.

در نهايت با رأي مثبت اعضاي شورا، پيشنهاد شهرداري رد و مقرر شد در صورت نياز، با ارقام جديد لايحه ديگري ارائه شود.

رعيت‌پور به تدوين آيين‌نامه مواد ۱۶ و ۱۷ بودجه شهرداري و ايراد فرمانداري در اين زمينه اشاره و خاطرنشان كرد: پس از بحث و بررسي در اين زمينه مقرر شد با توجه به اينكه ماده ۱۶ در مصوبه قبلي از قلم افتاده بوده، اين ماده ذكر و مصوبه پس از اصلاح به فرمانداري ارسال شود. اين لايحه نيز به تصويب رسيد.

تملك بازار شيخان و مغازه‌هاي قبرستان نو با ارائه معوض از مجتمع تجاري ميدان بزرگ امام خميني(ره) موضوع لايحه ديگري بود كه رعيت‌پور آن را قرائت كرد.

وي گفت: نظر كميسيون برنامه و بودجه بر اين است كه تملك بازار شيخان با ارائه معوض از واحدهاي مجتمع تجاري ميدان امام خميني(ره) انجام شود.

بختياري معتقد به نامفهوم بودن لايحه و ارجاع آن به شهرداري بود ولي رعيت‌پور با اشاره به نظريه كميسيون تلفيق در اين زمينه خاطرنشان كرد: شروطي در اين زمينه وجود داشته كه شامل عودت لايحه، كارشناسي قيمت واحدهاي تجاري ميدان امام خميني(ره) و اخذ مجوز اعمال ماده ۹ براي مغازه‌هاي بازار شيخان، واگذاري گام به گام املاكي از ميدان مطهري توسط آستانه به شهرداري به تناسب املاكي كه از ميدان امام خميني(ره) مالك شده و برخي ديگر از موارد است.

در نهايت رأي‌گيري براي عودت لايحه شهرداري با ذكر مباحث كارشناسي و تصميماتي كه در كميسيون تلفيق اخذ شده صورت گرفت و اين امر به تصويب رسيد.

رعيت‌پور به لايحه اخذ مجوز افزايش هزينه‌هاي بهاي خدمات جمع‌آوري و انبارداري وسايل جمع‌آوري شده از متخلفان سد معبر از سوي شهرداري اشاره كرد و گفت: مقرر شد لايحه به شهرداري عودت داده شود تا تعيين تكليف در مورد اموال جمع‌آوري شده صورت بگيرد زيرا مشكل اصلي اين است كه انبارهاي شهرداري از اين وسايل پر شده است.

عباس محمدي ديگر عضو شورا با بيان اينكه گويي برخي اجناس از زمان شوراي دوم تاكنون در انبارهاي شهرداري باقي مانده خاطرنشان كرد: مالك اين اجناس هم مشخص نيست و به همين دليل به دنبال تعيين تكليف اين كالاها هستيم.

مهدي مقيمي هم با بيان اينكه تعيين تكليف املاك مجهول المالك بايد با استفاده از نظرات حاكم شرع صورت بگيرد گفت: لازم است هر چه سريع‌تر نسبت به اين كار اقدام شود.

نظر كميسيون يعني رد لايحه شهرداري و لزوم تعيين تكليف اموال موجود در انبارها به رأي گذاشته شد كه به تصويب رسيد.

اخذ مجوز دريافت وام قرض الحسنه از سازمان شهرداري‌ها به مبلغ يك ميليارد تومان با كارمزد چهار درصد به منظور ايجاد خط توليد كود كمپوست لايحه بعدي بود كه رعيت‌پور در مورد آن عنوان كرد: نظر كميسيون برنامه و بودجه، موافقت با لايحه است.

گفتني است در قرارداد منعقد شده با سرمايه‌گذار، هزينه ساخت ايجاد خط توليد بايد از سوي شهرداري تامين شود كه اين وام در راستاي همين مسئله است.

نظر اعضاي شورا نسبت به اين لايحه نيز مثبت بود.

رعيت‌پور در ادامه جلسه به لايحه اخذ مجوز اختصاص ۴۰ ميليون تومان به منظور توليد بسته‌هاي فرهنگي براي سفرهاي راهيان نور اشاره كرد و گفت: امسال با پيشنهاد كميسيون فرهنگي شورا، بسته‌هاي فرهنگي براي شركت‌كنندگان در سفرهاي راهيان نور توسط شهرداري تهيه و توزيع شده كه ۴۰ ميليون تومان هزينه داشته است.

اين لايحه نيز با رأي اعضاي شوراي شهر به تصويب رسيد.

لايحه ديگري هم در مورد راهيان نور و كمك نقدي به زائران حاضر در اين سفرها در جلسه امروز قرائت شد كه ميزان كمك در نظر گرفته شده نيز ۶۷ ميليون و ۲۰۰ هزار ريال بود.

رعيت‌پور گفت: اين مبلغ بابت پذيرايي از ۸۰۰ نفر زائر مشهدي راهيان نور است كه در قم اقامتي كوتاه داشته‌اند؛ نظر كميسيون برنامه و بودجه پرداخت ۵۰ درصد اين مبلغ از محل عوارض كميسيون ماده ۱۷ است.

ابتدا نظر كميسيون به رأي گذاشته شد كه به تصويب نرسيد و سپس پيشنهاد پرداخت همه اين مبلغ رأي‌گيري و تصويب شد.