سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال

Skip Navigation Linksمصوبات یکصد و بیست و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر قم

مصوبات یکصد و بیست و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر قم

شوراي اسلامي شهر قم در جلسه امروز در راستاي خدمات رساني مطلوب به زائران مهدوي لايحه اخذ مجوز به كارگيري ۱۵۰نيروي خدماتي از طريق شركت تامين نيرو جهت ايام نيمه شعبان و ۱۴ و ۱۵ خرداد را به تصويب رساند كه البته اين لايحه تحت تاثير تعديل ۴۰۰ نيروي شهرداري در روزهاي اخير قرار گرفته بود.

يكصد و بيست و هفتمين جلسه رسمي و علني شوراي اسلامي شهر قم در دوره چهارم با حضور بيست و يك عضو اين شورا صبح امروز در سالن جلسات شوراي اسلامي شهر قم برگزار شد.

در ابتداي اين جلسه ولي الله بياتي رئيس شوراي اسلامي شهر قم با گراميداشت اعياد شعبانيه و سالروز آزاد سازي خرمشهر، اظهار داشت: موضوعي كه در دوران دفاع مقدس موجبات پيروزي ما را فراهم كرد وحدت كلمه بود.

وي با بيان اينكه امروز جنگ با استكبار هنوز تمام نشده است، افزود: وحدت كلمه بعد از دوران جنگ نيز كاملا مشهود بوده است و امروز هم بيشتر از هميشه به همدلي نياز داريم.

در ادامه جلسه مصطفي سعادت طلب رئيس كميسيون زير بنايي شوراي اسلامي شهر قم توافقنامه اي را در خصوص ۱۵۰ متر زمين در بلوار شهيد آويني قرائت كرد.

وي در توضيح اين توافقنامه گفت: با توجه به اولويت كميسيون و مجوزات داده شده از سوي شهرداري براي اين پلاك، تصميم گرفته شده است در ۳ مرحله با قيمت كارشناسي ۲ ميليون ۲۰۰ هزار تومان به مالك پرداخت شود، اين توافقنامه با راي مثبت اعضا تصويب شد.

رد لايحه ۳۰ ميليارد توماني در پيچ و خم شورا

لايحه بحث برانگيزي كه امروز بيشترين وقت جلسه را به خود اختصاص داد درخواست شهرداري در خصوص اخذ مجوز برگزاري مناقصه پروژه ميدان بزرگ امام خميني(ره) با اعتباري تا سقف مبلغ ۳۰ ميليارد تومان بود.

سعادت طلب در توضيح اين لايحه افزود: با توجه به اينكه سقف معاملات ۳ ميليارد تومان است و از طرفي تكميل اين پروژه نياز به قرارداد جديد دارد اين لايحه از سوي شهرداري ارسال شده است.

حجت الاسلام آتش زر و عباس ذاكريان دو عضو شورا از مخالفان سرسخت اين لايحه بودند و اعتقاد داشتند كه اين مبلغ هزينه كاملا اضافي در ادامه روند اين پروژه است زيرا در گذشته بودجه هاي مناسبي به اين پروژه اختصاص داده شده است.

اما مسئولان شهرداري از جمله محمد تقي نادعلي مديرعامل سازمان توسعه و عمران شهرداري قم به دفاع از اين لايحه پرداخت و گفت: در حال حاضر اين پروژه بخش هاي تكميل نشده زيادي دارد و با توجه به اينكه از تكنولوژي روز دنيا استفاده شده است اين پروژه هزينه هاي سنگيني داشته كه البته بيشتر اين بخش مربوط به تاسيسات است.

در نهايت به دليل تصويب نشدن اين لايحه و اهميت آن به كميسيون برنامه و بودجه براي بررسي هاي بيشتر ارجاع داده شد.

در ادامه جلسه حجت الاسلام آتش زر لايحه هاي مربوط به كميسيون برنامه و بودجه را قرائت كرد.

كمك ۲۰ ميليوني براي انجام كارهاي فرهنگي

اولين لايحه اين كميسيون اخذ مجوز اعمال مساعدت به هيئت محبين حضرت زينب تا سقف ۲۰ ميليون تومان به منظور انجام فعاليت هاي فرهنگي بود.

بر اساس اين لايحه كميسون تصميم گرفته بود ۱۵ ميليون تومان به هيئت محبين حضرت زينب(س) و ۵ ميليون تومان هم به هيئت فعال ديگري بدهد كه كارهاي فرهنگي مناسبي انجام داده است، اين لايحه نيز با راي اكثريت به تصويب رسيد.

لوايح بعدي در خصوص پرداخت عوارض به يك پلاك ثبتي و ديگري درخواست مساعدت در عوارض پلاك ثبتي جمعيت تعاون اسلامي بود كه در مناطق مرزي و سني نشين فعاليت دارند.

در ادامه جلسه لايحه اول به تصويب رسيد و در بررسي لايحه دوم نيز پيشنهاد مطرح شده از سوي حجت الاسلام آتش زر مبني بر عدم دريافت تغيير كاربري با مبلغ ۱۷ ميليون تومان به راي گيري گذاشته شد كه به تصويب رسيد.

خوش خدمتي شورا به شركت تعاوني حمل و نقل درون شهري تاكسيراني

در ادامه جلسه عباس ذاكريان سخنگوي شوراي اسلامي شهر قم لايحه اخذ مجوز كدهاي درآمدي سازمان مديريت و نظارت بر تاكسي راني سال ۹۳ را مطرح كرد كه به تصويب رسيد.

لايحه بعدي در خصوص درخواست مساعدت در پرداخت شارژماهيانه تاكسي هاي بي سيم بود.

ذاكريان در توضيح اين لايحه اظهار داشت: سال گذشته تاكسي هاي بي سيم ۱۰۰ هزار تومان تعيين شد كه از اين مبلغ ۴ هزار تومان بايد به تاكسي راني داده مي شد، در سال ۹۴ مبلغ ۱۰۰ هزار تومان افزايشي پيدا نكرد اما ۴ هزارتومان به ۱۰ هزار تومان افزايش يافت كه اين موجب اعتراض اين شركت تعاوني شده است.

در ادامه با راي مثبت اعضاء شورا ۱۰ هزار تومان را به ۵ هزار تومان كاهش يافت.

اصرار شورا بر موضوع افزايش كرايه اتوبوس ها

 لايحه بعدي در ارتباط با مصوبه شماره ۲۸۹۴ مورخ ۱۷ ارديبهشت ماه ۹۴ موضوع افزايش كرايه اتوبوس ها و ميني بوس هاي ناوگان حمل و نقل عمومي شهري بود.

اين لايحه تكراري به علت برخي فشارها به شورا بازگشت خورده بود كه اصلاح يا تعديل شود،اما با وجود اعلام نظرات موافقين و مخالفين گذشته با راي اكثريت اعضا اصرار بر مصوبه به تصويب رسيد و تغييري در آن ايجاد نشد.

مجوز به كارگيري ۱۵۰نيروي خدماتي در شهرداري براي روزهاي تعطيل پيش رو صادر شد.

لايحه بعدي كه دوفوريتي بودن آن نيز به راي گيري گذاشته شد و به تصويب شورا رسيد در خصوص اخذ مجوز سه دوازدهم بودجه سال ۹۳ سازمان عمران و شهرسازي بود.

اما لايحه دو فوريتي بعدي كه بحث ها و موافقان و مخالفان زيادي را داشت اخذ مجوز به كارگيري ۱۵۰نيروي خدماتي از طريق شركت تامين نيرو جهت ايام نيمه شعبان و ۱۴ و ۱۵ خرداد به مدت ۲۰ روز بود.

اين لايحه تحت تاثير تعديل ۴۰۰ نيروي شهرداري در روزهاي اخير قرار گرفته بود و نظرات اعضاء نيز حول همين موضوعات مي چرخيد و برخي اعتقاد داشتند بايد در اين خصوص تدابيري انديشيده شود تا از ظرفيت نيروها به صورت مناسب استفاده شود و برخي ديگر بر اين اعتقاد بودند كه تصويب اين لايحه زمينه هاي تجمعات ديگر را در ماه هاي آينده هموار مي كند و بايد به تصويب نرسد.

اما در نهايت با توضيحات مسئولان شهرداري اعضاي شوراي شهر قانع شدند و تمام ۲۱ نفر به اين لايحه راي مثبت دادند.

لايحه پاياني در خصوص اخذ مجوز دريافت ۳۰ درصد از كل مبلغ برآوري عوارض پروژه خيابان ۱۹ دي متعلق به آستان مقدس قم به صورت نقدي با زمين معوض به شهرداري قم و تهاتر مابقي هزينه صدور پروانه بود كه به تصويب شورا رسيد.