سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال

Skip Navigation Linksمصوبات یکصد و سی و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر قم

مصوبات یکصد و سی و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر قم

يكصد و سي و پنجمين جلسه رسمي و علني شوراي اسلامي شهر قم صبح امروز در سالن جلسات شورا برگزار شد.

ابتداي جلسه همراه بود با توضيحات ولي‌الله بياتي رئيس شورا در مورد بازديد سرپرست استانداري قم از سه پروژه عمراني مترو، بلوار سه سطحه ۱۵ خرداد و بلوار مرجعيت؛ وي گفت: جلسه‌اي در مورد تقاطع ۱۵ خرداد در استانداري تشكيل و مشكلات پروژه بررسي شدند زيرا نياز به هماهنگي در سطح استان براي واگذاري برخي املاك به قرارگاه قائم(عج) وجود داشت.

وي افزود: پروژه متروي قم هم فعال است و با تلاش شهرداري قم، اوراق مشاركت اين طرح فروخته شده و بخشي از مبلغ آن روز گذشته واريز شده است؛ در مورد بلوار مرجعيت نيز اين طرح در حال احداث است و كار با قوت پيش مي‌رود و مشكل مالي هم براي پيمانكار وجود ندارد بنابراين اميدواريم در موعد مقرر شاهد احداث آن باشيم ضمن اينكه شهرداري نيز متعهد شد مشكل معارضات اين بلوار را هر چه سريع‌تر حل كند.

پس از آن رئيس كميسيون امور زيربنايي شورا به قرائت لوايح مربوطه پرداخت.

مصطفي سعادت‌طلب با اشاره به لايحه اخذ مجوز انجام توافق با زهرا جهانگيريان در پلاك ۱۱۸۰۹ به ارائه توضيحاتي پيرامون آن پرداخت و سپس رأي‌گيري صورت گرفت كه بيشتر اعضا به آن رأي مثبت دادند.

اخذ مجوز انجام توافق با حسين راستي در پلاك‌هاي ۲۹ تا ۳۵/۱۱۲۳۲ بخش يك عنوان لايحه بعدي بود كه مصوب شد و در ادامه هم سعادت‌طلب به لايحه اخذ مجوز انجام توافق با شركت تعاوني مسكن خادمين كريمه اهل‌بيت(س) پرداخت.

طرح ساخت و ساز اين تعاوني داراي سه كاربري مسكوني، آموزشي و فضاي سبز مصوب در طرح تفصيلي است و البته فضاهاي سبز متعدد به صورت كمربندي در ميان ساختمان‌هاي مسكوني پيش‌بيني شده‌اند.

همين امر سبب شد محسن عابديني‌پور عضو كميسيون برنامه و بودجه به اظهار نظر پيرامون آن بپردازد؛ وي گفت: تجميع فضاهاي سبز موجب كاهش هزينه‌هاي نگهداري و بسترسازي براي ايجاد امكانات جانبي خواهد شد.

سعادت‌طلب اما خاطرنشان كرد: اين فضاهاي سبز متعدد داراي كاركردهاي مختلفي هستند از جمله ايجاد حريمي در ميان فضاهاي مسكوني و همچنين جلوگيري از ايجاد زمين‌هاي داراي زاويه براي منازل مسكوني.

پس از توضيحات ديگري كه رئيس كميسيون امور زيربنايي در اين زمينه ارائه كرد و صحبت‌هاي موافقان و مخالفان، اين لايحه به اين صورت كه شهرداري و تعاوني هر يك داراي سهمي ۵۰ درصدي داشته باشند به تصويب رسيد.

اخذ مجوز تملك تجاري با پلاك ۳/۲۹۶۹ متعلق به عصمت ميري و اخذ مجوز انجام توافق با حسين تقوي در پلاك ۳۲/۱۰۸۷۰ واقع در بخش يك ديگر لوايحي بودند كه به تصويب رسيدند.

در ادامه جلسه، حجت‌الاسلام سيد محمد آتش‌زر رئيس كميسيون برنامه و بودجه شورا به قرائت لوايح اين كميسيون پرداخت.

وي ابتدا به لايحه‌اي دو فوريتي با عنوان اخذ مجوز ايجاد رديفي با عنوان ايمن‌سازي بوستان‌هاي سطح شهر به مبلغ ۳۱ ميليارد و ۲۰۰ ميليون ريال با رعايت انجام تشريفات قانوني اشاره كرد.

رئيس كميسيون برنامه و بودجه خاطرنشان كرد: چهار رديف براي تغييرات مورد نياز پيرامون اين لايحه پيشنهاد شده است؛ بلوار مرجعيت، تملك خيابان چمران، ايمن‌سازي فضاي سبز منطقه چهار و مطالعات سامان‌دهي بافت فرسوده رديف‌هايي هستند كه كاهش از آنها براي ايجاد رديف مذكور پيش‌بيني شده‌اند.

وي ادامه داد: مي‌توان گفت دو فوريتي بودن لايحه بيشتر بار رواني دارد چون بالاتر بودن مبلغ از ۳ ميليارد تومان، نياز به برگزاري مناقصه و انجام تشريفات را سبب مي‌شود كه با اصل دو فوريتي بودن متناقض است.

پس از اينكه موافقان و مخالفان در مورد دو فوريت طرح صحبت كردند، اين امر به تصويب رسيد و شورا وارد شور در زمينه اين لايحه شد.

سيد مرتضي سقائيان‌نژاد شهردار قم در ادامه پيرامون اين لايحه عنوان كرد: نبايد از بودجه فضاي سبز كاست زيرا نياز به اينگونه فضاها در قم كاملا احساس مي‌شود و قرار بر اين است كه تا پايان سال، پيرامون پروژه‌هاي گوناگون، فضاهاي سبز ايجاد شوند.

وي ادامه داد: طي دو ماه گذشته آسيب‌شناسي براي بررسي مشكلات ايمني بوستان‌هاي قم صورت گرفته و بر اين اساس، عدم وجود چاه ارتز، نگهداري‌هايي كه از نظر تشكيلاتي دچار مشكل هستند و تغيير ولتاژ در سطح پارك‌ها مشكلات اصلي در ناايمن بودن برخي بوستان‌ها هستند.

رأي‌گيري در اين زمينه صورت گرفت و لايحه مذكور به تصويب رسيد.

در ادامه لايحه اخذ مجوز محاسبه املاكي كه در سال‌هاي گذشته تا مرحله ۹۰ درصد ساخته شده و قابل بهره‌برداري هستند و مالكان آنها عوارض ملك ساخته شده را پرداخت كرده‌اند مطرح شد.

بحث و تبادل نظر در مورد اين لايحه بسيار زياد بود و اعضاي شورا، به بيان نظرات خود پرداختند و سپس رأي‌گيري صورت گرفت و نظر كميسيون برنامه و بودجه يعني موافقت با لايحه شهرداري به تصويب رسيد.

اخذ مجوز احداث دوربرگردان روبه‌روي شهرك صنوف به مبلغ ۹۰۰ ميليون ريال عنوان لايحه بعدي بود؛ شهرداري در اين لايحه به دليل نداشتن رديف بودجه خواهان مصوبه شورا بود.

حسن بختياري نايب رئيس شوراي شهر قم پيرامون اين لايحه و خطاب به شهردار قم گفت: طرح شهرك صنوف ۲۵ سال پيش مصوب شد و همان زمان هم كارهايي مانند جدول‌گذاري، اخذ هزينه از واحدهاي صنفي و ... انجام شد كه البته به دلايل مختلف، طي اين سال‌ها كار ايجاد شهرك معطل مانده است.

وي با اشاره به اينكه طي اين سال‌ها از شهرداري خواسته‌ايم برنامه‌اي زمان‌بندي‌ شده براي تعيين تكليف شهرك صنوف ارائه دهد خاطرنشان كرد: با اين حال هنوز طرحي در اين زمينه ارائه نشده به همين دليل از شهردار جديد قم مي‌خواهيم اين موضوع را در دستور كار قرار دهد.

اين لايحه هم با رأي مثبت اعضاي شوراي شهر به تصويب رسيد.

لايحه بعدي كميسيون برنامه و بودجه باز هم مربوط به اخذ مجوز پرداخت ديه بود كه اين بار مربوط مي‌شد به شهردار وقت منطقه چهار قم و در حق ورثه مرحوم ايمان تكبيري كه در يكي از معابر شهري دچار حادثه شده بود.

مبلغ اين ديه ۱۶۵ ميليون تومان و ۵۰ ميليون ريال بابت جنبه عمومي جرم بر اساس رأي شعبه ۱۰۷ دادگاه عمومي جزايي قم عليه عباس جعفري شهردار سابق منطقه چهار است.

آتش‌زر با تاكيد بر اينكه شهرداري بايد با بيمه‌هاي معتبر و شناخته‌شده قرارداد منعقد كند، گفت: قرارداد مربوط به هر زماني كه باشد و هر بيمه‌اي كه آن زمان طرف قرارداد شهرداري بوده معتبر است و شركت بيمه معلم كه در اين پرونده طرف شهرداري بوده بايد به تعهداتش عمل كند به همين دليل شهرداري به ارائه دادخواست عليه اين شركت اقدام كرده است؛ كميسيون برنامه و بودجه با شرط اينكه شهرداري از اين پس با شركت‌هاي شناخته شده بيمه‌گر قرارداد ببندد با اين لايحه موافقت كرده است.

لايحه مذكور در نهايت به تصويب رسيد.