سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال

Skip Navigation Linksمصوبات یکصد و سی و چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر قم

مصوبات يكصد و سي‌ و چهارمين جلسه علنی رسمي ‌شوراي ‌اسلامي شهر قم

در اين جلسه كه با حضور مرتضي سقائيان‌نژاد شهردار قم، ولي‌الله بياتي رئيس شوراي اسلامي شهر قم و اعضاي شورا برگزار شد، لوايح و مسائل مختلفي مانند تخفيف ۲۵ درصدي عوارض و ۱۰ درصدي جرايم ماده ۱۰۰ شهرداري قم در ماه مبارك رمضان در اين جلسه بررسي شد.

در ابتداي جلسه مصطفي سعادت طلب رئيس كميسيون امور زيربنايي به اعلام لوايحي كه مرتبط با توافق شهرداري با اشخاص حقيقي بود پرداخت.

لايحه مربوط به درخواست تجديد نظر كاهش قيمت زمين مورد واگذاري به قرارگاه قائم واقع در بلوار پيامبر اعظم (صلي‌الله‌عليه‌و‌آله) از قرار متر مربعي ۱‌۲.۵ ميليون تومان بابت پل سه سطحه بلوار ۱۵ خرداد و عمار ياسر توسط سعادت طلب مطرح شد.

وي در رابطه با اين لايحه اظهارداشت: كميسيون امور زيربنايي با توجه به شرايط ملك با تخفيف ۲۰ درصدي آن موافقت كرد.

سقائيان نژاد با اشاره به اينكه اين قيمت كارشناسي است اظهارداشت: كميسيون امور زيربنايي هم به ۲۰ درصد تخفيف در نظر گرفته ‌و اين خواسته كه بايد قيمت كارشناسي باشد، منطقي است.

شهردار قم با اشاره به اينكه خوب است با نظر كميسيون موافقت شود گفت: ممكن است دوباره به مشكل بر بخوريم كه كميته كارشناسي بايد دوباره وارد شود و موضوع را حل كند.

عباس ذاكريان رئيس كميسيون خدمات شهري شوراي اسلامي شهر قم با اشاره به اينكه قيمت اين زمين‌ها به صرفه نيست گفت: بايد از ابتدا كارشناسي انجام شود تا قيمت گذاري صحيح انجام شود.

حجت‌الاسلام سعيد روحاني عضو شوراي اسلامي شهر قم با بيان اينكه بايد سياست‌گذاري‌هاي ما در بلوار پيامبر اعظم (صلي‌الله‌عليه‌و‌آله) عملي شود، گفت: بايد سرمايه‌گذار در حالي كه با قيمت پايين‌تر زمين را دريافت كرده ملزم به ساخت هم باشد تا سبب رونق در منطقه شود. در غير اين صورت خام‌فروشي انجام شده است.

ذاكريان با بيان اينكه معتقد نيستم زمين را به‌قيمت پايين مي‌دهيم، تصريح كرد: هزينه‌هاي ساخت و پروانه و درآمدهاي آن را محاسبه كرده‌ايم و اين قيمت كارشناسي است كه براي اين زمين داده شده است.

محمود مسگري عضو شوراي اسلامي شهر قم با اشاره به اينكه بايد در بحث تراكم بلوار پيامبر اعظم (صلي‌الله‌عليه‌و‌آله) تجديدنظر شود، عنوان كرد: با اين وضعيت تغييري در رونق اين منطقه ايجاد نمي‌شود.

بختياري با اشاره به اينكه ۵ سال اخير تملكات بلوار پيامبر اعظم (صلي‌الله‌عليه‌و‌آله) انجام شده است، گفت: موارد مختلفي مانند قيمت گذاري‌ها در اين منطقه سبب شده تمايلي براي ساخت و ساز در اين بلوار ايجاد نشده است و بايد بدانيم روند كنوني اشتباه است.

وي با اشاره به اينكه بايد حركت ما به گونه‌اي باشد كه در ساخت و ساز مؤثر باشيم تصريح كرد: تنها با اين نوع عملكرد است كه مي‌توان كمك كرد تا عقب ماندگي‌هاي ايجاد شده جبران شود.

شهردار قم با اشاره به اينكه كميسيون پيشنهاد را با مديريت داده است گفت: پيشنهاد تخفيف ۲۰ درصد پيشنهاد عاقلانه‌اي است و هر چه وارد موضوع قيمت كارشناسي نشويم به نفع شهرداري است.

سقائيان نژاد با اشاره به اينكه بايد مسائل را در كنار هم ببينيم و سپس تصميم‌گيري شود گفت: ابتدا پيشنهاد كميسيون را تصويب كنيد و اگر نتوانستيم با قرارگاه به توافق برسيم راضي به كارشناسي مي‌شويم.

وي با اشاره به اينكه موضوع مهم در خصوص اين زمين‌ها اين است كه پولي براي پرداخت به پيمانكار نداريم بيان كرد: در صورتي كه پول داشتيم نيازي به اين مباحث نبود.

سپس اين لايحه به رأي گذاشته شد و به تصويب رسيد.

لايحه ديگر امروز مربوط به واگذاري قطعه اي زمين در بلوار پيامبر اعظم (صلي‌الله‌عليه‌و‌آله) به نيروي انتظامي بود كه بحث و بررسي شد.

ذاكريان با اشاره به اينكه در زمان‌هاي مختلف رفت و آمد از اين محور زياد است، خاطرنشان كرد: بايد بحث امنيت و راه‌وري در اين منطقه ديده شود اما بايد بحث جانمايي زمين هم در اين منطقه در نظر گرفته شود.

سعادت‌طلب با اشاره به اينكه در اين زمينه كار كارشناسي انجام شده است، گفت: اين منطقه لكه‌گذاري شده است؛ پيشنهاد مي‌كنم با توجه به اينكه لزومي در حال حاضر براي اجراي اين طرح وجود ندارد آن را مسكوت كنيم. در شهرداري كارشناسي‌هاي مربوط به بدنه اورژانس و آتش‌نشاني انجام شود و سپس با ارائه طرح معماري آن را در شورا مطرح كنند.

سپس نظر كميسيون درباره اين لايحه مبني بر تنظيم توافق‌نامه و ارائه به كميسيون تصويب نشد.

سقائيان‌نژاد گفت: نيروي انتظامي در خواست يك هكتار زمين داشته و اين ۶۰۰ متر كاربري نظامي دارد. بايد قطعه ديگري در اختيار نيروي انتظامي قرار دهيم و وارد بحث با آن‌ها شويم. بايد اختلافات در اين زمينه بين طرفين حل شود.

سپس ارجاع لايحه به شهرداري به رأي گذاشته شد و به‌تصويب رسيد.

سيد محمد آتش‌زر نخستين لايحه كميسيون برنامه و بودجه شوراي اسلامي شهر قم را كه مربوط به ايجاد رديف‌هاي جديد جهت تكميل بوستان‌هاي نوبهار و باغ خانواده و برق‌رساني به ساختمان‌هاي شهرداري و تجهيز آزمايشگاه فني و مكانيك خاك شهرداري را مطرح كرد.

وي با اشاره به اينكه اين طرح‌ها از رديف بودجه سفر مقام معظم رهبري بوده است اظهارداشت: اكنون نياز به ايجاد رديف‌هاي جديد براي اين پروژه‌ها هستيم.

ولي‌الله بياتي رئيس شوراي اسلامي شهر قم با اشاره به اينكه نياز به‌بررسي جز به جز اين لايحه وجود دارد، تصريح كرد: ابتدا در مورد ايجاد رديف براي تكميل بوستان‌هاي نوبهار ۳۰۰ ميليون تومان و تكميل باغ خانواده به مبلغ ۲۸۰ ميليون تومان رأي‌گيري انجام شود.

اين بخش از لايحه به تصويب رسيد و بخش ديگر كه مربوط به برق‌رساني به ساختمان‌هاي شهرداري، نگه‌داري ساختمان شهرداري و تكميل محوطه به قيمت ۶۰۰ ميليون تومان به كميسيون زيربنايي ارجاع شد تا بررسي لازم در مورد آن صورت گيرد.

اخذ مجوز پرداخت ديه در حق مرحوم اكبرنژاد به مبلغ ۱۱۰ ميليون تومان لايحه ديگري بود كه آتش‌زر درباره آن گفت: دادگاه شهرداري را به دليل كمرنگ بودن خط كشي‌هاي محل حادثه محكوم كرده است.

محمد علي احمدي عضو شوراي اسلامي شهر قم با اشاره به اينكه دليل دادگاه بي‌مورد است، گفت: در بسياري از جاده‌ها اصلاً خط كشي وجود ندارد و اين دليل خوبي براي محكوميت شهرداري نيست. بايد خود حادثه بررسي و مقصر مشخص مي‌شد.

وحيد شايسته نيك با اشاره به اينكه به ‌هرحال چون شهرداري در اين موضوع مقصر نبوده بايد از شهرداري حمايت كنيم و چاره‌اي جز پرداخت اين مبلغ نداريم تصريح كرد: بايد سيستمي براي تشويق و يا تنبيه بخش حقوقي شهرداري وجود داشته باشد كه تا در اين موارد از حقوق شهرداري دفاع كند.

لايحه ديگر كميسيون برنامه و بودجه مربوط به مساعدت به سرپرستان نوزادان ۳ قلو بود كه در جلسه مطرح شد.

سقائيان نژاد با اشاره به اينكه برنامه و بودجه به اين معناست كه بايد ابتدا بودجه مورد نياز در هر كاري را در نظر بگيريم تصريح كرد: معتقدم اين لايحه تبديل به قانون نشود اما در صورتي كه خانواده‌اي در اين مورد درخواستي داشت، به‌صورت موردي بررسي و مساعدت انجام شود.

اين لايحه با نظر اعضا رد شد و به كميسيون ارجاع داده شد.

لايحه دو فوريتي مربوط به اخذ مجوز اعمال تسهيلات تشويقي پرداخت نقدي عوارض و جرائم در ماه مبارك رمضان توسط بختياري نائب رئيس شوراي اسلامي شهر قم مطرح شد و با توجه به اينكه اعضاء به دو فوريت اين لايحه رأي دادند اعضا به بررسي اين لايحه پرداختند.

سعادت‌طلب با اشاره به اينكه پيشنهاد مي‌دهم تخفيف در عوارض داده شود اما به جرائم ماده ۱۰۰ تخفيف تعلق نگيرد گفت: بايد براي همه روشن شود كه جرائم به هيچ عنوان مورد تأييد ما نيست و با آن مقابله مي‌كنيم.

رعيت پور با اشاره به اينكه احكام ماده ۱۰۰ به گونه اي است كه افزايش پيدا نمي‌كند گفت: برخي از اين تخلفات به صورت اجباري به مردم تحميل شده و اين تخفيف بايد به آن‌ها تعلق گيرد.

لايحه شهرداري با پيشنهاد تخفيف ۲۵ درصد تخفيف عوارض و ۱۰ درصد تخفيف در جرائم ماده ۱۰۰ از تاريخ ۲۰ تا ۳۱ تير ماه سال جاري با رأي اعضا به تصويب رسيد.