سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال

Skip Navigation Linksمصوبات یکصد و سی و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر قم

مصوبات یکصد و سی و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر قم

یکصد و سی و یکمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم پیش از ظهر امروز در سالن جلسات شورا برگزار شد.

در ابتدای جلسه، ولی‌الله بیاتی رئیس شورا توضیحاتی پیرامون حادثه برق‌گرفتگی کودکی خردسال در یکی از بوستان‌های شهر قم ارائه داد و از شهرداری خواست با توجه به حادثه مشابه سال گذشته، پیگیری‌های لازم را انجام داده و از تکرار چنین مواردی جلوگیری کند همچنین برخورد جدی با پیمانکاران متخلف صورت بگیرد.

در ادامه حجت‌الاسلام سید محمد آتش‌زر رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گزارشی از جلسه بررسی عملکرد بودجه‌ای شهرداری و سازمان‌های تابعه ارائه داد و دیگر اعضا هم نظرات خود را در این زمینه ابراز کردند.

سپس جلسه وارد دستور شد و مصطفی سعادت‌طلب رئیس کمیسیون امور زیربنایی شورا به قرائت لوایح این کمیسیون پرداخت.

13 مورد لایحه که 12 مورد از آنها با اجماع مورد تایید قرار گرفته بودند لوایح این کمیسیون را تشکیل می‌دادند که بیشتر مربوط به توافق با افراد حقیقی و حقوقی بودند.

آخرین موردی که سعادت‌طلب به آن اشاره کرد، طرح انجام موارد مربوط به تملک قطعات فضای سبز با مبلغ کمتر از 50 میلیون تومان در کمیته تملک بود.

پس از رأی‌گیری مصوب شد که شهرداری لایحه مربوط به این طرح را ارائه دهد.

محمود مسگری، رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر قم در ادامه به قرائت موضوع مربوط به این کمیسیون پرداخت.

درخواست شرکت نانوبتن در مورد تعیین تکلیف دو قطعه زمین در منطقه نیروگاه مسئله‌ای بود که مسگری آن را مطرح کرد و گفت: اعتراض شرکت نانوبتن در مورد عملکرد شهرداری قم مبنی بر عدم ابلاغ قرارداد واگذاری دو قطعه زمین موضوعی است که در اینجا با آن مواجه هستیم.

وی ادامه داد: واگذاری دو قطعه زمین به سرمایه‌گذار با مبنای قراردادی که شهرداری به شورا ارسال می‌کند به همراه قیمت کارشناسی تراکم بر اساس ماده 5 مصوبه کمیسیون حقوقی و نظارت است.

ولی‌الله بیاتی رئیس شورا هم در این زمینه گفت: مقرر شده که قرارداد واگذاری این دو قطعه زمین مجددا در شورا مطرح و مصوب و همچنین تراکم بر اساس مصوبه ماده 5 تعیین شود و به این ترتیب فرآیندی قانونی شکل بگیرد.

حسن بختیاری نایب رئیس شورا نیز در مورد این طرح عنوان کرد: پروژه مناسبی با ابعاد مختلف فرهنگی، گردشگری و اقتصادی پیشنهاد شده و تنها نگرانی موجود، قطع درختان است که البته می‌توان در قراردادی که تنظیم می‌شود، حدود 90 درصد درختان را حفظ کرد.

عباس ذاکریان رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر قم در ادامه اظهار کرد: در شورای قبلی تنها بحث چاله زباله مطرح شده بود و رأی ما نیز بر همین اساس صادر شد ولی بعد از اینکه قرارداد به شورا بازگشت، متوجه شدیم دو پلاک ثبتی وجود دارد که چاله زباله تنها یکی از آنهاست.

وی افزود: تصور ما این بود که هر دو پلاک مربوط به چاله زباله هستند ولی بعدا دریافتیم پلاک دوم همان فضای سبزی است که درختکاری هم شده؛ البته برای مدعی این پرونده، پس از مصوبه شورا حقی ایجاد شده است.

طوبی حجازی عضو کمیسیون فرهنگی شورا خاطرنشان کرد: بهتر است اعضای شورا پیش از آنکه به این طرح رأی دهند، بازدیدی از منطقه داشته باشند و ببینند که فضای سبز موجود تا چه میزان برای این منطقه محروم لازم است.

حسین فاکر عضو هیئت رئیسه شورا هم گفت: این درست نیست که زمینی را به شخصی واگذار کنیم و بگوییم درختان همچنان باقی بمانند زیرا مالک می‌تواند نسبت به قطع آنها اقدام کند.

وحید شایسته‌نیک دیگر عضو شورا هم تصریح کرد: بر اساس مصوبه شورا، حقی برای مدعی ایجاد و دو پلاک به او واگذار شده است که می‌تواند بر همین مبنا، از شهرداری خسارت بگیرد ضمن اینکه رفتار ما با سرمایه‌گذار در شرایط رکود مالی باید صحیح و همراه با تعامل کامل است و اگر اشتباهی در گذشته صورت گرفته باید تاوان آن هم داده شود زیرا دو قطعه پلاک واگذار شده و حال که طرف مقابل حاضر شده بر اساس قیمت کارشناسی مبلغی را پرداخت کند تعامل لازم را انجام داده و نوبت شورا و شهرداری است که تعامل داشته باشند.

وی ادامه داد: می‌توان درختان را شمارش کرد و سپس واگذاری را با شرط حفظ فضای سبز جنگلی انجام داد و خسارتی برای عدم التزام تعیین کرد که طرف مقابل به سمت قطع درختان نرود.

محمود مسگری رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت هم گفت: تجربه نشان داده فضاهای سبزی که در اختیار بخش خصوصی هستند وضعیت به مراتب بهتری نسبت به پارک‌هایی دارند که شهرداری آنها را اداره می‌کند بنابراین بهتر است به نظر کمیسیون تلفیق رأی داده شود.

در نهایت و پس از رأی‌گیری، 10 نفر به این طرح رأی مثبت دادند و به این ترتیب با رأی متزلزلی، مصوب شد.

پس از آن نوبت به حجت‌الاسلام سید محمد آتش‌زر رئیس کمیسیون برنامه و بودجه رسید که او هم به طرحی در مورد انجام حسابرسی عملکرد سال 93 شهرداری و سازمان‌های وابسته توسط شرکت آگاه‌نگر اشاره کرد و گفت در مناقصه انجام شده، این شرکت برنده شده است.

نخستین لایحه‌ای که آتش‌زر به آن اشاره کرد اخذ مجوز عقد قرارداد پاره‌وقت ساعتی با سید محمد حسین دهناد در مرکز کنترل هوشمند ترافیک بود؛ پیشنهاد شهرداری 150 ساعت و نظر کمیسیون، 115 ساعت بود.

وحید شایسته‌نیک عضو شورای شهر در این زمینه گفت: باید مسائل حقوقی را در اینگونه لوایح حل کرد و اگر فرد نخبه‌ای شناسایی شده، قراردادی منعقد شود که بتوانیم در طرحی آینده‌نگرانه، مدیری شایسته برای قم تربیت شود.

رضا پوریافر معاون شهردار قم هم در این زمینه عنوان کرد: مشکلی در این حوزه میان شهرداری و بازرسی وجود دارد؛ طبق قانون قرارداد 176 ساعته، تمام وقت محسوب می‌شود ولی بازرسی معیار خود را بر روی 120 ساعت قرار داده است.

وی افزود: اصرار شهرداری، جذب نیروهای متخصص است و به همین دلیل پیشنهاد قرارداد 150 ساعت ارائه شده است.

رأی‌گیری در مورد نظر کمیسیون برنامه و بودجه یعنی قرارداد 115 ساعته انجام شد که رأی لازم را کسب نکرد به همین دلیل لایحه شهرداری یعنی قرارداد 150 ساعته به رأی گذاشته شد که مصوب شد.

لایحه بعدی پرداخت حق‌الزحمه هفت میلیون تومانی به سه نفر از نیروهای یگان امداد بود که به تصویب رسید.

لایحه بعدی اخذ مجوز محاسبه و دریافت تعرفه عوارض بر اساس خیابان 24 متری در ارتباط با ملک مرکز آموزشی و درمانی شهید بهشتی بود که با رأی مثبت اعضای شورا مصوب شد.

همچنین لایحه اخذ مجوز اجاره ساختمان طبقه نخست شهرداری منطقه سه هم توسط آتش‌زر قرائت شد که پوریافر معاون شهردار قم در این زمینه گفت: این فضا در طبقه همکف بوده و موجب آسایش مراجعان نیز خواهد شد بنابراین از اعضای شورا می‌خواهیم با قیمت کارشناسی موجود موافقت کنند.

البته نظر کمیسیون برنامه و بودجه، مخالفت با این لایحه بود که به رأی گذاشته و مصوب شد.

پس از آن نوبت به کمیسیون خدمات شهری و رئیس آن عباس ذاکریان رسید و او هم به لایحه نامگذاری چهار مورد خیابان به همراه هفت مورد شارع تکراری اشاره کرد.

ذاکریان افزود: طی هماهنگی با خانواده شهید مفتح، مقرر شده که هفت مورد تکراری به نام این شهید تغییر یابند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر قم خاطرنشان کرد: خیابان شهید مفتح غربی حد فاصل شهید صدوقی تا شهید عطاران همچنان به همین اسم باقی می‌ماند؛ خیابان شهید مفتح شرقی حد فاصل عطاران تا شهیدان محمودنژاد به خیابان شهید عراقی تغییر می‌کند، شهید مفتح شمالی به خیابان شهید سپهبد قرنی تغییر می‌یابد، خیابان شهید مفتح جنوبی منشعب از خیابان فردوسی هم به نام شهید حسن‌پور نامیده می‌شود، خیابان شهید مفتح حد فاصل کریمی و ایثار به خیابان شهید حقانی تغییر می‌یابد و همچنین نام شهید موسوی دامغانی بر روی خیابانی دیگر به نام شهید مفتح گذاشته می‌شود.

این لایحه با همه جزئیات به تصویب شورای شهر رسید.